There are a lot of Renesas Electronics America Inc. TW8835AT-LA2-GRHT Video Processing Linear ICs applications.
Notebook PCs
Desktop PCs
PC Docking Stations
PC Standalone Video Cards
Consumer, Professional, Automotive
Industrial Video
Video Capture, Editing, and Processing
Genlock Circuits
Surveillance & Security Video Systems
Set-Top Boxes (STB) & Digital Video Recorders (DVR)
| Factory Lead Time | 19 Weeks |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | 128-LQFP |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 256-LBGA |
| Published | 2015 |
| Part Status | Active |
| Number of Pins | 256 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TJ |
| Type | Video Processor |
| Packaging | Tray |
| Applications | DVD, DVR, Portable Media Player |
| Series | MachXO |
| Base Part Number | TW8835 |
| Published | 2000 |
| Pin Count | 128 |
| JESD-609 Code | e1 |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Pbfree Code | yes |
| Number of Terminations | 256 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn95.5Ag4.0Cu0.5) |
| Additional Feature | IT CAN ALSO OPERATE AT 2.5V AND 3.3V |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.71V~3.465V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Frequency | 420MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | LCMXO1200 |
| Pin Count | 256 |
| Number of Outputs | 211 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Operating Supply Current | 21mA |
| Number of I/O | 211 |
| Nominal Supply Current | 21mA |
| Memory Type | SRAM |
| Propagation Delay | 4.4 ns |
| Turn On Delay Time | 4.4 ns |
| Programmable Logic Type | FLASH PLD |
| Number of Logic Elements/Cells | 1200 |
| Total RAM Bits | 9421 |
| Number of LABs/CLBs | 150 |
| Output Function | MACROCELL |
| Number of Macro Cells | 600 |
| Number of Dedicated Inputs | 7 |
| Length | 17mm |
| Height Seated (Max) | 1.55mm |
| Width | 17mm |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Free | Lead Free |