TWL1103PBSR OverviewThe book is also accompanied by a case, which only adds to the value of the book. As a mounting type, Surface Mount is recommended for it. A 32-TQFP case has been embedded with it. This chip has 32 terminations, which means it has 32 terminations on it. It is possible to sort the consumer IC type of a part using CONSUMER CIRCUIT. It is important that the minimum supply voltage (Vsup) for this part is greater than 2.7V. Max supply voltage (Vsup) reaches 3.3V. This electrical component illustrates the VBAP™ series. 32-pins are present on the chip. It is recommended not to use a temperature higher than 85°C for any reason.
TWL1103PBSR FeaturesWith 32-TQFP channels
consumer IC type: CONSUMER CIRCUIT
TWL1103PBSR ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
TWL1103PBSR Audio Special Purpose applications.
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
Graphic and P arametric Equalizers
Dynamic Range Processors
Digital Effects Processors
Telecom Systems
Hi-Fi Equipment
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | VBAP™ |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 32 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G32 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |