![]()
Add to cart |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Bulk |
| Product Status | Surface Mount |
| Mounting Type | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Package / Case | 20-TSSOP |
| Supplier Device Package | |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | VBAP™ |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 20 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 20 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G20 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Length | 6.5mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |