TWL6041BYFFT OverviewFor space-saving reasons, it is supplied in a 81-UFBGA, DSBGA package. We have adopted the packaging method of Tape & Reel (TR). Its Audio type ensures high-efficiency performance in a range of applications. A mounting type of Surface Mount is used for this device. A performance setting of -40°C~85°C allows it to operate normally. 2 / 4 ADCs and DACs are integrated into it. Supply voltage is 2.1V for the analog circuit. 1.8V provides the supply voltage to the digital circuit. Signals are prevented from reflecting off the end of transmission lines by 81 terminations. In terms of electronics, it is a 81-pin device. Its base part number TWL6041 can be used to find more parts like it. An integrated circuit is mounted on a PCB based on the technology of Surface Mount. In order for the supply voltage to be maintained at 5.5V, it should be set to its maximum value. It is possible to convert analog signals into digital signals using 2 A/D converters. It is recommended that the supply voltage is maintained at 2.3V. In order to operate, it must be supplied with a voltage of 2.1V. It is necessary to convert digital signals into analog signals by using 4 D/A converters. Transmission of data takes place over 8 channels.
TWL6041BYFFT FeaturesEmbedded in the 81-UFBGA, DSBGA package
Operating temperature of -40°C~85°C
2 / 4 ADCs / DACs
2 A/D converters
TWL6041BYFFT ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TWL6041BYFFT CODECs Interface ICs applications.
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
Spooling or level wind
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 81-UFBGA, DSBGA |
| Number of Pins | 81 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 81 |
| Type | Audio |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.1V |
| Base Part Number | TWL6041 |
| Number of Channels | 8 |
| Interface | I2C, Serial |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.3V |
| Data Interface | I2C |
| Voltage - Supply, Analog | 2.1V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.8V |
| Number of A/D Converters | 2 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 96 dB |
| Number of D/A Converters | 4 |
| Sigma Delta | No |
| Number of ADCs / DACs | 2 / 4 |
| Filter | NO |
| Height | 625μm |
| Length | 0m |
| Width | 0m |
| Thickness | 400μm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |