TX810IRHHT OverviewThis chip has a total of {0} terminations on it.
TX810IRHHT FeaturesTX810IRHHT ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TX810IRHHT Special Purpose Analog Switches applications.
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
Spooling or level wind
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 36-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 36 |
| Weight | 105.687022mg |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Feature | Diode Bridge, Programmable Bias Current |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 36 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Resistance | 67Ohm |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Applications | Ultrasound |
| Max Power Dissipation | 644mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | TX810 |
| Pin Count | 36 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Channels | 8 |
| Min Supply Voltage | 2.5V |
| Analog IC - Other Type | ANALOG CIRCUIT |
| Operating Supply Current | 50μA |
| Power Dissipation | 644mW |
| Max Supply Current | 50μA |
| Turn On Delay Time | 600 ps |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.5V~5V ±2.5V~5V |
| Supply Type | Dual, Single |
| Bandwidth | 140MHz |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -5V |
| Turn-Off Delay Time | 2.4 μs |
| Max Dual Supply Voltage | 5V |
| On-State Resistance (Max) | 30Ohm Typ |
| Min Dual Supply Voltage | 2.5V |
| Dual Supply Voltage | 3V |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 1:1 |
| Switch Circuit | SPST |
| Height | 1mm |
| Length | 6mm |
| Width | 6mm |
| Thickness | 900μm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |