TXB0106PWR OverviewEmbedded in the 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package, it is now available to you.Packaged as Tape & Reel (TR).This output is configured with Tri-State, Non-Inverted.Level translators is the Voltage Level type of translator that is used in this electrical device.Electronic parts are mounted using the Surface Mount method.This electrical device has channel type Bidirectional.During operation, the temperature is set to -40°C~85°C TA.1 circuits are used to provide this superior level of flexibility.Usually, when a transmission line is terminated, there are 16 termination points used.There is a base part number TXB0106 that refers to the related parts.In order to power the device, a voltage supply of 1.5V is required.The pin count of this device is 16.The pin configuration of the device is 16.Electronic parts are designed with a number of bits of 1.5.5V is the maximum supply voltage it can handle.There is a minimum supply voltage of 1.2V for it.There is a configuration of 1.2V~3.6V for the VCCA supply rail.There is a configuration of 1.65V~5.5V for the VCCB supply rail.Level translators has been mounted wLevel translatorsh the method of Surface Mount.6 is the number of channels available in the system.As for the logic IC it uses, it is a BUS TRANSCEIVER.Typically, 2 transmission lines are terminated with an impedance-matching device that matches the characteristic impedance of the line.Despite the fact that it is an electronic device, it belongs to the TXB family.In the absence of external influences, it consumes 3.5μA of quiescent current.As long as Auto-Direction Sensing is ensured, operations will succeed.The reliability of this device indicates its suitability for TR as a result of its reliable performance.The output current of 20μA gives it maximum flexibility in design.
TXB0106PWR Features16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
1 circuits
16 pin count
16 pins
TXB0106PWR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TXB0106PWR voltage translators & level shifters applications.
SDIO
UART
I2C
Automotive
Personal computing
Automotive infotainment
Advanced Driver Assistance System (ADAS)
Telematics
Handset
Smartphone
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 61.887009mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Feature | Auto-Direction Sensing |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | EAR99 |
| Packing Method | TR |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.5V |
| Base Part Number | TXB0106 |
| Pin Count | 16 |
| Output Type | Tri-State, Non-Inverted |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 1.2V |
| Number of Ports | 2 |
| Output Current | 20μA |
| Number of Bits | 1 |
| Propagation Delay | 4 ns |
| Quiescent Current | 3.5μA |
| Turn On Delay Time | 9.5 ns |
| Family | TXB |
| Logic Function | Translator |
| Data Rate | 100Mbps |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Output Polarity | TRUE |
| Logic IC Type | BUS TRANSCEIVER |
| Max I(ol) | 0.00002 A |
| High Level Output Current | -20μA |
| Channel Type | Bidirectional |
| Low Level Output Current | 20μA |
| Control Type | ENABLE LOW |
| Min Supply Voltage (DC) | 1.2V |
| Translator Type | Voltage Level |
| Voltage - VCCA | 1.2V~3.6V |
| Voltage - VCCB | 1.65V~5.5V |
| Height | 1.2mm |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |