U2102B-MFPG3 OverviewThe Tape & Reel (TR) package contains it. There is a case with 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) included. Mounting type Surface Mount is recommended. The device has 1. normaloperation has a frequency of 50Hz. The operating temperature range of -10°C~100°C can be varied. Components can supply voltages of --. The component's main purpose is Power Management, IGBT,MOSFET. Output -- is intended. The part has been published 1999 times. If you want to search for information about a part, you can use U2102B. The part's series is indicated by --. 16-SO is its device supplier.
U2102B-MFPG3 FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of --
U2102B-MFPG3 ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
U2102B-MFPG3 application specific timer applications.
Multi-function Printer
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-SO |
| Frequency - Max | 50Hz |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | U2102B |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -10°C~100°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 1999 |
| Series | -- |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | -- |
| Base Part Number | U2102B |
| Output | -- |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 50Hz |
| Input | -- |
| Ratio - Input:Output | 2:1 |
| PLL | No |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Main Purpose | Power Management, IGBT,MOSFET |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |