![]()
Add to cart |
| Mfr | Microchip Technology |
| Series | - |
| Product Status | Obsolete |
| Function | Demodulator |
| Applications | Consumer Audio |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | Analog |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 9V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 85°C (TA) |
| Specifications | AM, FM |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 16-PDIP |
| Package / Case | 16-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Base Product Number | U4468B |
| Package | Tube |
| Published | 1997 |
| Packaging | Tube |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TA |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 4.5V~9V |
| Base Part Number | U4468B |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |