UA733CNSR OverviewA Tape & Reel (TR) encapsulates class d amplifier.The 14-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package makes class d amp accessible to save space.High performance makes audio amplifier an excellent choice for Differential.Mounting audio power amplifier on the PCB is done using the Surface Mount method.1 circuits enable it to achieve audio ic's enhanced flexibility.The base part number is UA733 and is used to audio amp.14 pins are present on audio digital amplifier.Digital amplifier consists of 14 terminations.There is 16mA supply current in audio amplifier.Amplifier ic uses 14 pins for construction.Temperatures less than 70°C are recommended for operation.An operating temperature of at least 0°C is recommended.A total of 1 channels are currently available.There is VIDEO AMPLIFIER consumer IC type for this amplifier.As a mounting method, Surface Mount is used.If the power supply (Vsup) is to operate normally, it must be above 6V.The output current is set to 3.6mA in this scenario.During audio amplifier ics use, 16V supply voltage is provided.It has a type of supply of Dual.
UA733CNSR Features14 pins
1 channels
UA733CNSR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
UA733CNSR Video Amps and Modules applications.
Audio Test And Measurement
High-End A/V Receivers
Automotive
Car Audio
Premium Audio
External Audio Amplifiers
Body Control Modules
High-Fidelity (HiFi) Headphone Drivers
Professional Audio Equipment
Analog and Digital Mixing Consoles
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.209, 5.30mm Width) |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 208.312296mg |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Applications | Differential |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Base Part Number | UA733 |
| Pin Count | 14 |
| Operating Supply Voltage | 16V |
| Power Supplies | +-6V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 6V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 16mA |
| Nominal Supply Current | 16mA |
| Output Current | 3.6mA |
| Output Current per Channel | 3.6mA |
| Supply Type | Dual |
| Bandwidth | 200000 kHz |
| Gain | 52 dB |
| Max Dual Supply Voltage | 8V |
| Consumer IC Type | VIDEO AMPLIFIER |
| Height | 2mm |
| Length | 10.3mm |
| Width | 5.3mm |
| Thickness | 1.95mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |