![]()
Add to cart |
The UC2842AM of control ICs provides all the necessary features to implement off-line fixed-frequency, current-mode switching power supplies with a minimum of external components. The current mode architecture demonstrates improved load regulation, pulseby-pulse current limiting and inherent protection of the power supply output switch.
• Low start-up current. (0.5ma max.)
• Trimmed oscillator discharge current
• Optimized for off-line and dc-to-dc converters
• Automatic feed-forward compensation
• Pulse-by-pulse current limiting
• Low-Cost Push-Pull and Half-Bridge Applications
• Telecom dc-to-dc Converters
• Point-of-Load or Point-of-Use Power Modules
• Automotive PSU
• Battery-operated PSU
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Product Category | AC DC Converters, Offline Switchers |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Package-Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Supplier-Device-Package | 8-DIP |
| Watt | - |
| Output-Isolation | Isolated |
| Internal-Switch-s | No |
| Voltage-Breakdown | - |
| Topology | Boost, Buck, Flyback, Forward |
| Voltage-Start-Up | 16V |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 10 V ~ 30 V |
| Duty-Cycle | 96% |
| Frequency-Switching | 500kHz |
| Fault-Protection | Current Limiting |
| Control-Features | Frequency Control |