![]()
Add to cart |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -25°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2005 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Frequency | 275kHz |
| Base Part Number | UC284* |
| Function | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 5.05V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Operating Supply Voltage | 30V |
| Input Voltage-Nom | 15V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive or Negative, Isolation Capable |
| Output Current | 1kA |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 7.6V~30V |
| Control Features | Frequency Control |
| Topology | Boost, Flyback |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Frequency - Switching | 500kHz |
| Input Voltage (Max) | 25V |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Rise Time | 50ns |
| Synchronous Rectifier | No |
| Fall Time (Typ) | 50 ns |
| Switcher Configuration | SINGLE |
| Duty Cycle (Max) | 48% |
| Height Seated (Max) | 4.45mm |
| Width | 7.62mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |