DESCRIPTIONThe UC384xB family of control ICs provides the necessary features to implement off-line or DC to DC fixed frequency current mode control schemes with a minimal external parts count. Internally implemented circuits include a trimmed oscillator for precise DUTY CYCLE CONTROL under voltage lockout featuring start-up current less than 0.5mA, a precision reference trimmed for accuracy at the error amp input, logic to insure latched operation, a PWM comparator which also provides current limit control, and a totem pole output stage designed to source or sink high peak current. The output stage, suitable for driving N-Channel MOSFETs, is low in the offstate.
■ TRIMMED OSCILLATOR FOR PRECISE FREQUENCY CONTROL
■ OSCILLATOR FREQUENCY GUARANTEED AT 250kHz
■ CURRENT MODE OPERATION TO 500kHz
■ AUTOMATIC FEED FORWARD COMPENSATION
■ LATCHING PWM FOR CYCLE-BY-CYCLE CURRENT LIMITING
■ INTERNALLY TRIMMED REFERENCE WITH UNDERVOLTAGE LOCKOUT
■ HIGH CURRENT TOTEM POLE OUTPUT
■ UNDERVOLTAGE LOCKOUT WITH HYSTERESIS
■ LOW START-UP AND OPERATING CURRENT
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Product Category | AC DC Converters, Offline Switchers |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Package-Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Supplier-Device-Package | 8-Mini DIP |
| Watt | - |
| Output-Isolation | Isolated |
| Internal-Switch-s | No |
| Voltage-Breakdown | - |
| Topology | Forward |
| Voltage-Start-Up | 16V |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 10 V ~ 30 V |
| Duty-Cycle | 48% |
| Frequency-Switching | Up to 500kHz |
| Fault-Protection | Current Limiting |
| Control-Features | Frequency Control |