![]()
Add to cart |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | AC DC Converters, Offline Switchers |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Packaging | Alternate Packaging |
| Package-Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting-Type | * |
| Supplier-Device-Package | 8-SOIC |
| Watt | - |
| Output-Isolation | Isolated |
| Internal-Switch-s | No |
| Voltage-Breakdown | - |
| Topology | Push-Pull |
| Voltage-Start-Up | 12.5V |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 8.3 V ~ 15 V |
| Duty-Cycle | 49% |
| Frequency-Switching | 1MHz |
| Fault-Protection | - |
| Control-Features | Frequency Control |