![]()
Add to cart |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | AC DC Converters, Offline Switchers |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Type | Current Mode PWM Controllers |
| Packaging | Alternate Packaging |
| Unit-Weight | 0.019048 oz |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Operating-Temperature-Range | - 40 C to + 105 C |
| Package-Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Supplier-Device-Package | 8-SOIC |
| Watt | 200W |
| Number-of-Outputs | 1 Output |
| Output-Isolation | Isolated |
| Internal-Switch-s | No |
| Voltage-Breakdown | - |
| Topology | Flyback |
| Voltage-Start-Up | 13V |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 8 V ~ 21 V |
| Duty-Cycle | 99% |
| Frequency-Switching | 40kHz ~ 130kHz |
| Fault-Protection | Current Limiting, Over Temperature, Over Voltage |
| Control-Features | Soft Start |
| Isolation | Isolated |
| Maximum Operating Temperature | + 105 C |
| Output-Voltage | - |
| Operating-Supply-Current | 5 mA |
| Output-Current | 1.2 A |
| Switching-Frequency | 40 kHz to 130 kHz |
| Package-Case | SOIC-8 |
| Duty-Cycle-Max | 99 % |
| Input-Supply-Voltage-Min | 9.3 V |
| Input-Supply-Voltage-Max | 32 V |