| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | AC DC Converters, Offline Switchers |
| Series | UCC28712 |
| Packaging | Alternate Packaging |
| Package-Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 7 leads |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Supplier-Device-Package | 7-SOIC |
| Watt | - |
| Output-Isolation | Isolated |
| Internal-Switch-s | No |
| Voltage-Breakdown | - |
| Topology | Flyback |
| Voltage-Start-Up | 21V |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 9 V ~ 35 V |
| Duty-Cycle | - |
| Frequency-Switching | 680Hz ~ 100kHz |
| Fault-Protection | Current Limiting, Over Voltage |
| Control-Features | - |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), 7 Leads |
| Number of Pins | 7 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 7 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Additional Feature | ALSO OPERATES IN AMPLITUTDE MODULATION CONTROL TECHNIIQUE |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 25V |
| Base Part Number | UCC28712 |
| Input Voltage-Nom | 25V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 9V~35V |
| Input Voltage (Min) | 9V |
| Topology | Flyback |
| Control Mode | CURRENT/VOLTAGE-MODE |
| Frequency - Switching | 680Hz~100kHz |
| Input Voltage (Max) | 35V |
| Control Technique | FREQUENCY MODULATION |
| Switcher Configuration | SINGLE |
| Internal Switch(s) | No |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Voltage |
| Output Isolation | Isolated |
| Voltage - Start Up | 21V |
| Height | 1.75mm |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.91mm |
| Thickness | 1.58mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |