![]()
Add to cart |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | AC DC Converters, Offline Switchers |
| Series | UCC3808-1 |
| Packaging | Tube Alternate Packaging |
| Unit-Weight | 0.018455 oz |
| Mounting-Style | Through Hole |
| Package-Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting-Type | * |
| Supplier-Device-Package | 8-PDIP |
| Watt | - |
| Number-of-Outputs | 2 Output |
| Output-Isolation | Isolated |
| Internal-Switch-s | No |
| Voltage-Breakdown | - |
| Topology | Push-Pull |
| Voltage-Start-Up | 12.5V |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 8.3 V ~ 14 V |
| Duty-Cycle | 50% |
| Frequency-Switching | 1MHz |
| Fault-Protection | - |
| Control-Features | Frequency Control |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Operating temperature range | 0 C |
| Output-Current | 1000 mA |
| Switching-Frequency | 1000 kHz |
| Fall-Time | 25 ns |
| Rise-Time | 25 ns |
| Package-Case | PDIP-8 |
| Duty-Cycle-Max | 50 % |