![]()
Add to cart |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | AC DC Converters, Offline Switchers |
| Series | UCC38C42 |
| Packaging | Tube Alternate Packaging |
| Unit-Weight | 0.000917 oz |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Package-Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Operating-Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Supplier-Device-Package | 8-VSSOP |
| Watt | - |
| Number-of-Outputs | 1 Output |
| Output-Isolation | Isolated |
| Internal-Switch-s | No |
| Voltage-Breakdown | - |
| Topology | Forward |
| Voltage-Start-Up | 14.5V |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 9 V ~ 18 V |
| Duty-Cycle | 96% |
| Frequency-Switching | Up to 1MHz |
| Fault-Protection | Current Limiting |
| Control-Features | Frequency Control |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Operating temperature range | 0 C |
| Output-Voltage | 18 V |
| Output-Current | 200 mA |
| Switching-Frequency | 1000 kHz |
| Fall-Time | 20 ns |
| Rise-Time | 25 ns |
| Package-Case | VSSOP-8 |
| Duty-Cycle-Max | 100 % |