UCC5630AMWPTRG4 OverviewA transmission line may also have 9 terminations, which are made using devices matched to its characteristic impedance. Because of the low cost of its packages, the 36-BSOP (0.295, 7.50mm Width) is well known in the electronic industry. Material choices are based on Tape & Reel (TR)'s. Using Surface Mount, it's mounted on a PCB. In order to prevent overheating, the Operating Temperature should not exceed 0°C~70°C degrees Celsius. This is a standard-qualified material. A 2.7V~5.25V Supply Voltage is provided to ensure normal operation. Several of the supplier's devices are packaged in 36-SSOP.
UCC5630AMWPTRG4 Features9 terminations
Tape & Reel (TR) package
UCC5630AMWPTRG4 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
UCC5630AMWPTRG4 Signal Terminators applications.
Data Routers
Data Switches
Programmable logic controller and remote input modules
High speed protected termination for digital input with serialized SPI output
IEC61131-2 type 1, 2 and 3
ESD protection and termination of USB downstream ports downstream ports
Desktop PCs
Notebooks
Set-top boxes
USB hubs
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 36-BSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 36-SSOP |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 9 |
| Type | SCSI, LVD, SE |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.25V |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 36 |
| Weight | 723.394782mg |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | no |
| Resistance | 105Ohm |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Base Part Number | UCC5630 |
| Pin Count | 36 |
| Power Supplies | 3/5V |
| Nominal Supply Current | 20mA |
| Differential Output | YES |
| Number of Signal Lines | 9 |
| Pull-up Resistance-Nom | 105Ohm |
| Length | 15.385mm |
| Height Seated (Max) | 2.64mm |
| Width | 7.5mm |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Free | Contains Lead |