UDA1355H/N2,518 OverviewSpace-saving reasons have led to it being packaged in a 44-QFP package. Tape & Reel (TR) is the packaging method used. Because it is a type of Stereo Audio, it delivers high-efficiency performance in many applications. It uses a mounting type of Surface Mount. A -40°C~85°C operating performance setting allows it to operate normally. It is equipped with a total of 2 / 2 ADCs and DACs. Supply voltage 2.7V~5.5V is provided to the analog circuit. It is supplied with a voltage of 2.7V~5.5V to power the digital circuit. The board has 44 pins configured. Find more related parts by using its base part number UDA1355.
UDA1355H/N2,518 FeaturesEmbedded in the 44-QFP package
Operating temperature of -40°C~85°C
2 / 2 ADCs / DACs
UDA1355H/N2,518 ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
UDA1355H/N2,518 CODECs Interface ICs applications.
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-QFP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2002 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Stereo Audio |
| Base Part Number | UDA1355 |
| Pin Count | 44 |
| Data Interface | I2C, Serial |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~5.5V |
| Resolution (Bits) | 24 b |
| Source Url Status Check Date | 2013-06-14 00:00:00 |
| Sigma Delta | No |
| Number of ADCs / DACs | 2 / 2 |
| S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ | 97 / 98 |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |