UDA1384H/N1,518 OverviewFor space-saving purposes, it is packaged in 44-QFP. Tape & Reel (TR) packaging is adopted. It can perform highly efficiently in various applications since it is a type of Audio. As far as mounting types are concerned, it uses Surface Mount. Using -20°C~85°C as the operating performance allows it to operate normally. 5 / 6 ADC / DAC is integrated into it. An analog circuit is supplied with a voltage of 2.7V~3.6V. 2.7V~3.6V is the supply voltage for the digital circuit. More related parts can be found by using its base part number UDA1384.
UDA1384H/N1,518 FeaturesEmbedded in the 44-QFP package
Operating temperature of -20°C~85°C
5 / 6 ADCs / DACs
UDA1384H/N1,518 ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
UDA1384H/N1,518 CODECs Interface ICs applications.
Backstop gauging
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-QFP |
| Supplier Device Package | 44-PQFP (10x10) |
| Operating Temperature | -20°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2001 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Audio |
| Base Part Number | UDA1384 |
| Data Interface | I2C, Serial |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~3.6V |
| Resolution (Bits) | 24 b |
| Sigma Delta | No |
| Number of ADCs / DACs | 5 / 6 |
| S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ | 98 / 110 (Differential), 98 / 110 (Single-Ended) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |