UE910NAR206T701 OverviewPackaging uses material Tray.
UE910NAR206T701 FeaturesUE910NAR206T701 ApplicationsThere are a lot of Telit
UE910NAR206T701 Modems ICs & Modules applications.
Satellite communications networks
Ethernet circuitry
Wired telephone
Cordless telephone
Desktop PC
Notebook
Pocket PC
Desktop radio
Clock radio
Tuner
| EU RoHS | Compliant |
| Frequency Band (MHz) | 850/1900 |
| SIM Card | Yes |
| SMS Supported | Yes |
| Voice Supported | Yes |
| Packet Data Rate (Kbps) | 7200|5760 |
| Protocols Supported | FTP/TCP/IP/UDP |
| Product Depth (mm) | 28.2 |
| Solutions | AMR |
| Output Power (W) | 2|1 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3.4V |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.8V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 4.2V |
| Minimum Operating Temperature (°C) | -40 |
| Maximum Operating Temperature (°C) | 85 |
| Generations and Technologies | GSM/GPRS/EDGE/HSPA+/UMTS |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Obsolete |
| Interface | I2C/SPI/UART/USB |
| Product Length (mm) | 28.2 |
| Product Height (mm) | 2.2 |