UPD720102GC-YEB-A OverviewIn the 120-TQFP package, you'll find it. This product is easy to carry due to its Tray-shaped packaging. A temperature regulation of -20°C~70°C is necessary to ensure reliable operation. The power source must be 3.135V~3.465VV to work. A number of 120 terminations are found in it. The supply voltage 3.3V can be used to achieve high efficiency. Using 120 pins allows the device to operate. A device that runs at 48MHz frequency will have a clock that runs at that frequency. Choosing 3.3V as the supply voltage will maximi3.3Ve efficiency.
UPD720102GC-YEB-A Features48MHz clock frequency
UPD720102GC-YEB-A ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America
UPD720102GC-YEB-A Controllers Interface ICs applications.
0 to 10V Dimming Luminaires
Dimmable LED Power Supply
Dimming Control Devices
Commercial LED Lighting
Smart LED Lighting
Portable Appliances
Battery-Operated Devices
Cellular Data Devices
Factory Automation and Process Controls
IrDA transmission control
| Factory Lead Time | 20 Weeks |
| Package / Case | 120-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 120 |
| Operating Temperature | -20°C~70°C |
| Packaging | Tray |
| Published | 2007 |
| JESD-609 Code | e6 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 120 |
| ECCN Code | 3A991 |
| Terminal Finish | Tin/Bismuth (Sn/Bi) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 10 |
| Function | Controller |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | PCI |
| Clock Frequency | 48MHz |
| Data Rate | 480.24 Mbps |
| Address Bus Width | 32 |
| Protocol | USB |
| External Data Bus Width | 32 |
| Standards | USB 2.0 |
| Bus Compatibility | PCI |
| Data Transfer Rate-Max | 480 MBps |
| Length | 14mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 14mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |