V62/03655-01YE OverviewTotal pins on the rotary encoders are 16.It is recommended that 4.5 V exceeds the minimum voltage required for the supply.As soon as the maximum supply voltage (Vsup) of a encoder motor reaches 5.5 V, the encoder motor is considered to be in operation.The total number of bits on an encoder is 8, which is the number of bits on the chip.This rotary encoder can also be used to discover TWO ACTIVE-LOW AND ONE ACTIVE-HIGH ENABLE INPUTS.The quadrature encode belongs to the * series of electrical quadrature encodes.
V62/03655-01YE Features8 bits
V62/03655-01YE ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
V62/03655-01YE Encoders, Decoders, Converters applications.
Home Automation
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
Low power consumption
UART Interfacing
Infrared Data Communications
Audio
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Surface Mount | YES |
| Number of Terminals | 16 |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Mfr | Texas Instruments |
| Product Status | Active |
| Series | * |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | Yes |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Additional Feature | TWO ACTIVE-LOW AND ONE ACTIVE-HIGH ENABLE INPUTS |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Packing Method | TR |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 1.27 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Pin Count | 16 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Brand Name | Texas |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5 V |
| Power Supplies | 5 V |
| Temperature Grade | MILITARY |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5 V |
| Number of Bits | 8 |
| Family | AHCT/VHCT/VT |
| Seated Height-Max | 1.75 mm |
| Output Polarity | INVERTED |
| Logic IC Type | OTHER DECODER/DRIVER |
| Max I(ol) | 0.008 A |
| Propagation Delay (tpd) | 13 ns |
| Power Supply Current-Max (ICC) | 0.04 mA |
| Input Conditioning | STANDARD |
| Length | 9.9 mm |
| Width | 3.91 mm |