V62/04657-01XE OverviewThe rotary encoders has 16 pins in total.It is recommended that the minimum supply voltage be higher than 2 V.At max supply voltage (Vsup), 3.6 V is reached.A chip has 8 bits total.With this rotary encoder, TWO ACTIVE-LOW AND ONE ACTIVE-HIGH ENABLE INPUTS can also be found.These electrical quadrature encodes can be found in the * series.
V62/04657-01XE Features8 bits
V62/04657-01XE ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
V62/04657-01XE Encoders, Decoders, Converters applications.
Door and Gate Openers
Remote Device Control
Car Alarms
Car Starters
Home Automation
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Surface Mount | YES |
| Number of Terminals | 16 |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Mfr | Texas Instruments |
| Product Status | Active |
| Series | * |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | Yes |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Additional Feature | TWO ACTIVE-LOW AND ONE ACTIVE-HIGH ENABLE INPUTS |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Packing Method | TR |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 1.27 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Pin Count | 16 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Brand Name | Texas |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6 V |
| Power Supplies | 3.3 V |
| Temperature Grade | AUTOMOTIVE |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2 V |
| Number of Bits | 8 |
| Family | LVC/LCX/Z |
| Seated Height-Max | 1.75 mm |
| Output Polarity | INVERTED |
| Logic IC Type | OTHER DECODER/DRIVER |
| Max I(ol) | 0.024 A |
| Propagation Delay (tpd) | 7.9 ns |
| Power Supply Current-Max (ICC) | 0.01 mA |
| Input Conditioning | STANDARD |
| Length | 9.9 mm |
| Width | 3.91 mm |