![]()
Add to cart |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~150°C TJ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | VIPer™ plus |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Power (Watts) | 10W |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Max Power Dissipation | 12W |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | VIPER15 |
| Pin Count | 16 |
| Input Voltage-Nom | 14V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 8.5V~23.5V |
| Input Voltage (Min) | 8.5V |
| Topology | Flyback |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Frequency - Switching | 225kHz |
| Input Voltage (Max) | 23.5V |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Switcher Configuration | SINGLE |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Temperature, Over Voltage |
| Output Isolation | Isolated |
| Voltage - Breakdown | 800V |
| Voltage - Start Up | 14V |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 1.75mm |
| Width | 3.9mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |