DescriptionThe device is an off-line converter with an 800 V rugged power section, a PWM control, two levels of over current protection, over voltage and overload protections, hysteretic thermal protection, soft-start and safe auto-restart after any fault condition removal. Burst mode operation and device very low consumption helps to meet the standby energy saving regulations.Features■ 800 V avalanche rugged power section
■ PWM operation with frequency jittering for low EMI
■ Operating frequency:
– 60 kHz for L type
– 115 kHz for H type
■ Standby power < 50 mW at 265 Vac
■ Limiting current with adjustable set point
■ Adjustable and accurate over voltage protection
■ On-board soft-start
■ Safe auto-restart after a fault condition
■ Hysteretic thermal shutdownApplication■ Adapters for PDA, camcorders, shavers, cellular phones, videogames
■ Auxiliary power supply for LCD/PDP TV, monitors, audio systems, computer, industrial systems
■ SMPS for set-top boxes, DVD players and recorders, white goods
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Product Category | AC DC Converters, Offline Switchers |
| Series | VIPer™ plus |
| Packaging | Tube |
| Package-Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Supplier-Device-Package | 7DIP |
| Watt | 10W |
| Output-Isolation | Isolated |
| Internal-Switch-s | Yes |
| Voltage-Breakdown | 800V |
| Topology | Flyback |
| Voltage-Start-Up | 14V |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 8.5 V ~ 23.5 V |
| Duty-Cycle | - |
| Frequency-Switching | 136kHz |
| Fault-Protection | Current Limiting, Over Temperature, Over Voltage |
| Control-Features | - |