VN800S OverviewThere is a 8/36 V setting set on the power supply for the component. A self-contained device is present in Peripheral Drivers. In addition to that, it has a pin count of 8.
VN800S FeaturesPeripheral Drivers subcategory
VN800S ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
VN800S Controllers Interface ICs applications.
Dimming Control Devices
Commercial LED Lighting
Smart LED Lighting
Portable Appliances
Battery-Operated Devices
Cellular Data Devices
Factory Automation and Process Controls
IrDA transmission control
Remote transmission formatter
Docking
| Surface Mount | YES |
| Number of Terminals | 8 |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | No |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Subcategory | Peripheral Drivers |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 1.27 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Pin Count | 8 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 8/36 V |
| Temperature Grade | AUTOMOTIVE |
| Seated Height-Max | 1.75 mm |
| Interface IC Type | BUFFER OR INVERTER BASED PERIPHERAL DRIVER |
| Driver Number of Bits | 1 |
| Output Peak Current Limit-Nom | 0.7 A |
| Built-in Protections | TRANSIENT; OVER CURRENT; OVER VOLTAGE; THERMAL; UNDER VOLTAGE |
| Output Current Flow Direction | SOURCE |
| Width | 3.9 mm |
| Length | 4.9 mm |