VSC7223XJV OverviewThere is a Tray package that contains it. 48-QFN is included in the case. Clock program is recommended to mount using type Surface Mount. The device contains 4. In normaloperation, the maximum frequency is 16GHz. The operating temperature is varied over a range of -. Clock program is possible for the component to supply a voltage of -. Its primary purpose is -. As the output, - should be used. With 48 pins, the device is designed. There are 48 pins on it. You should maintain a voltage of 1.2V for the supply. Circuits application is a member of the Interface ICs family. There is a series number - associated with the part. Among its suppliers is 48-QFN (5x9), which provides the device packages for the company.
VSC7223XJV FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 4 Circuits
run the output at th range of -
with 48 Pins
operate supply voltage at the range of 1.2V
VSC7223XJV ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
VSC7223XJV application specific timer applications.
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Package / Case | 48-QFN |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Supplier Device Package | 48-QFN (5x9) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Mounting | Surface Mount |
| Transmission Media Distance | 15 m |
| Transmission Media Type | Cable/Copper/Optical Fiber |
| Category | Adaptive Channel Extender |
| Maximum Data Rate | 16 Gbps |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.2000 V |
| Supplier Package | QFN |
| RoHS | Details |
| Brand | Microchip Technology |
| Manufacturer | Microchip |
| Frequency - Max | 16GHz |
| Product Status | Active |
| Mfr | Microchip Technology |
| Base Product Number | VSC7223 |
| Package | Tray |
| Packaging | Tray |
| Series | - |
| Operating Temperature | - |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Adaptive Channel Extender |
| Subcategory | Interface ICs |
| Voltage - Supply | - |
| Output | - |
| Pin Count | 48 |
| Operating Supply Voltage | 1.2V |
| Number of Circuits | 4 |
| Frequency (Max) | 16GHz |
| Data Rate | 16 Gbps |
| Input | - |
| Product Type | Interface - Specialized |
| Ratio - Input:Output | - |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Main Purpose | - |
| Power Supply Type | Digital |
| Product Category | Interface - Specialized |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |