VSC8522XJQ-02 OverviewIn order to save space on the board, 302-TQFP packages are used.Telecommunications equipment is packed in the Tray-way.Telecommunications equipment is mounted with type Surface Mount.A 1-circuit composes this telecom IC .The voltage supplied to - can improve efficiency.A temperature setting of 0°C~125°C ensures reliable performance.It uses the ETHERNET TRANSCEIVER IC type for its telecom IC.A --volt supply current is used to operate telecom equipment .To offer designers much flexibility, it is powered by 1 V voltage.Communication & Networking ICs includes telecommunications device as a subcategory.This part can perform many functions similar to the electronic parts under the VSC8522 series.For normal operation, the temperature is set at 0°C minimum.Ensure normal operation by setting the temperature to the maximum value of 125°C.When designing, telecommunications device utili1es 1 functions.Integrates 12 Transceiver transceivers.
VSC8522XJQ-02 FeaturesAvailable in the 302-TQFP package
ETHERNET TRANSCEIVER as telecom IC type
Operating supply voltage of 1 V
12 Transceiver transceivers
VSC8522XJQ-02 ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
VSC8522XJQ-02 Telecom applications.
T1/E1/J1 add/drop multiplexers (MUX)
Channel Service Units (CSUs): T1/E1/J1
Fractional T1/E1/J1
BITS Timing
Digital Access Cross-connect System (DACs)
Digital Cross-connect Systems (DCS)
Frame Relay Switches and Access Devices (FRADS)
ISDN Primary Rate Interfaces (PRA)
PBXs channel bank
PCM channel bank
| Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 302-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | 302-TQFP (24x24) |
| Number of Terminals | 302 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Interface Type | MIIM, SerDes, QSGMII, SGMII, SMI |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| RoHS | Details |
| Package | Tray |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Obsolete |
| Package Shape | SQUARE |
| Operating Temperature | 0°C~125°C |
| Packaging | Tray |
| Series | VSC8522 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Subcategory | Communication & Networking ICs |
| Voltage - Supply | - |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.4 mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G302 |
| Function | Ethernet |
| Operating Supply Voltage | 1 V |
| Temperature Grade | OTHER |
| Interface | Ethernet |
| Number of Circuits | 1 |
| Current - Supply | - |
| Data Rate | 1 Gb/s |
| Seated Height-Max | 1.2 mm |
| Product Type | Ethernet ICs |
| Telecom IC Type | ETHERNET TRANSCEIVER |
| Number of Transceivers | 12 Transceiver |
| Product | Ethernet Transceivers |
| Standard | 10/100/1GBASE-T |
| Product Category | Ethernet ICs |
| Width | 24 mm |
| Length | 24 mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |