VSP01M02ZWD OverviewIn the manner of 100-TFBGA, it is packaged as it is.There is an electronic part in this product that has been designed with 10 Bits.It is part of the Tray package, which is included in the download.In the 100 termination, an impedance-matching device is used for terminating a transmission line. This is referred to as the 100 termination.As the supply voltage for this device is 2.7V~3.6V 5V, it converts alternative voltage (AC voltage) to regulated direct voltage (DC voltage) so it can drive a load with regulated DC power.This electrical device takes the form of a digital voltage supply, which is 2.7V~3.6V.Based on the base part number, it will be possible for the related parts to be located.A set of 100 pins is included in the design.For the sake of reliability, it must be operated at a minimum operating temperature of -25°C.The maximum operating temperature of the device is set at 85°C to ensure its reliability at all times.There is a 100 pin count that is included in this device.It is capable of supporting the maximum possible voltage supply for 5.5V.It operates at a maximum voltage of 3V when the maximum voltage is supplied for its operation.There is a way to mount it according to Surface Mount.An electrical device such as this one is equipped with a consumer IC type known as CONSUMER CIRCUIT.
VSP01M02ZWD FeaturesVSP01M02ZWD ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
VSP01M02ZWD AFE applications.
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
Data Acquisition Systems
Handheld Terminal Interface
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | 100-TFBGA |
| Number of Pins | 100 |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 100 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Power Dissipation | 139mW |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | VSP01M02 |
| Pin Count | 100 |
| Temperature Grade | OTHER |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | SPI, Serial |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Number of Bits | 10 |
| Resolution | 1.25 B |
| Sampling Rate | 36 Msps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~3.6V 5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~3.6V |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |