VSP1021PFB OverviewIt is packaged in a way that resembles 48-TQFP.The electronic part in this example has been designed using 10 Bits.As part of Tray, it is embedded.It involves terminating a transmission line with an impedance-matching device.A power supply/analog voltage of 2.7V~3.3V is produced by this electrical device, which converts alternative voltage (AC voltage) to regulated direct voltage (DC voltage) for driving a load.It is important to note that the supply/digital voltage of this electrical device is 2.7V~3.3V.The related parts of a base part number can be found by referring to the number of that base part.Supply voltage should be set to 3V.48 pins are used in the design.A minimum operating temperature of -20°C ensures its reliability.Ensure its reliability by operating at a maximum of 75°C.This device is equipped with 48 pins.As a result, it supports the maximum supply voltage of 3.6V.In order to operate it, a maximum voltage of 1.8V must be applied.Surface Mount is the direction in which it is mounted.This device uses an analog IC named ANALOG CIRCUIT.Approximately 95mW Watts are consumed by this electrical device.1 converters convert both numbers and figures into words.
VSP1021PFB FeaturesVSP1021PFB ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
VSP1021PFB AFE applications.
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TQFP |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 139.989945mg |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 48 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 75°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Power (Watts) | 95mW |
| Power Rating | 105mW |
| Max Power Dissipation | 105mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | VSP1021 |
| Pin Count | 48 |
| Temperature Grade | COMMERCIAL EXTENDED |
| Interface | Serial |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 1.8V |
| Analog IC - Other Type | ANALOG CIRCUIT |
| Number of Bits | 10 |
| Resolution | 1.25 B |
| Sampling Rate | 28 Msps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~3.3V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~3.3V |
| Number of Converters | 1 |
| Conversion Rate | 28 Msps |
| Height | 1.2mm |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Thickness | 1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |