VSP2560PT OverviewIt is packaged in a way that resembles 48-LQFP.The electronic part in this example has been designed using 10 Bits.As part of Tray, it is embedded.It involves terminating a transmission line with an impedance-matching device.A power supply/analog voltage of 2.7V~3.6V is produced by this electrical device, which converts alternative voltage (AC voltage) to regulated direct voltage (DC voltage) for driving a load.It is important to note that the supply/digital voltage of this electrical device is 2.7V~3.6V.The related parts of a base part number can be found by referring to the number of that base part.48 pins are used in the design.A minimum operating temperature of -25°C ensures its reliability.Ensure its reliability by operating at a maximum of 85°C.This device is equipped with 48 pins.As a result, it supports the maximum supply voltage of 3.6V.In order to operate it, a maximum voltage of 2.7V must be applied.Surface Mount is the direction in which it is mounted.Maintaining a high supply voltage of 3V is essential for high efficiency.An electrical device of this type uses a CONSUMER CIRCUIT consumer IC.
VSP2560PT FeaturesVSP2560PT ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
VSP2560PT AFE applications.
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 181.692094mg |
| Packaging | Tray |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 48 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Power Dissipation | 86mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | VSP2560 |
| Pin Count | 48 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3V |
| Temperature Grade | OTHER |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | Serial |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Number of Bits | 10 |
| Resolution | 1.25 B |
| Sampling Rate | 36 Msps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~3.6V |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |