VSP5000PMG6 OverviewPackaged in the manner of 64-LQFP.An electronic part designed with 10 Bits is used in this product.As part of the Tray package, it is embedded.64 termination involves impedance-matching a transmission line.This electrical device provides regulated DC power to run a load based on the supply voltage (analog voltage) 3V~3.6V, converted from AC voltage to DC voltage.This electrical device operates at 3V~3.6V volts.The base part number identifies its related parts.64 pins are used to design it.Ensure its reliability by operating at -25°C°C minimum operating temperature.For reliability, the maximum operating temperature is 85°C.The pin count is 64.Ensures that 3.6V is supplied with its maximum supply voltage.A maximum voltage of 3V is required for its operation.The mount faces Surface Mount.A high-efficiency supply voltage is 3.3V.This electrical device is equipped with a consumer IC of type CONSUMER CIRCUIT.
VSP5000PMG6 FeaturesVSP5000PMG6 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
VSP5000PMG6 AFE applications.
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Number of Pins | 64 |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e6 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 64 |
| Terminal Finish | Tin/Bismuth (Sn/Bi) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Power Dissipation | 290mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | VSP5000 |
| Pin Count | 64 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL EXTENDED |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | Serial |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Number of Bits | 10 |
| Resolution | 1.5 B |
| Sampling Rate | 30 Msps |
| Voltage - Supply, Analog | 3V~3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 3V~3.6V |
| Conversion Rate | 30 Msps |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Height | 1.6mm |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| Thickness | 1.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |