VSP5620RSLR Overview48-VFQFN Exposed Pad is how it's packaged.It is designed with 16 Bits.This file is embedded in the Cut Tape (CT) package.A 48 termination matches the impedance of a transmission line.This electrical device supplies/analog voltage 3V~3.6V, which converts alternative voltage (AC voltage) to regulated direct voltage (DC voltage), providing regulated DC power to drive devices.Its supply voltage is 3V~3.6V.As a result of the base part number, it is possible to find its related parts.It is recommended that the supply voltage be left as 3.3V.This board is designed with 48 pins.In order to maintain reliable operation, it operates at a minimal operating temperature of -25°C.For reliability, it operates at 85°C, its maximal operating temperature.48 pins are present in the device.3.6V's maximum supply voltage can be supported by it.3V is the maximum voltage that can be supplied to the device in order for it to operate.As you can see, it is mounted in the way of Surface Mount.This device utilizes an analog IC called ANALOG CIRCUIT.Keeping the supply voltage at 3.3V will ensure high efficiency.Using a supply current of 74.9mA, this DC switching regulator operates on a DC voltage.Microcontrollers often use 1 A/D converters to convert analog signals like voltage into digital form for reading and processing.
VSP5620RSLR FeaturesVSP5620RSLR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
VSP5620RSLR AFE applications.
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 48 |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Power Dissipation | 523mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Base Part Number | VSP5620 |
| Pin Count | 48 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Temperature Grade | OTHER |
| Number of Channels | 4 |
| Interface | LVDS, Parallel, Serial |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Analog IC - Other Type | ANALOG CIRCUIT |
| Operating Supply Current | 74.9mA |
| Number of Bits | 16 |
| Resolution | 2 B |
| Voltage - Supply, Analog | 3V~3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 3V~3.6V |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Conversion Rate | 35 Msps |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 76 dB |
| Length | 6mm |
| Width | 6mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |