VSP7500ZWV OverviewIn the way of 159-TFBGA, it is packaged.In this electronic part, 16 Bits have been used.Tray contains it.An electrical device like this provides regulated DC power for driving a load by converting alternatives voltage (AC voltage) to regulated direct voltage (DC voltage).This electrical device has a voltage of 1.65V~1.95V 2.7V~3.6V for its supply/digital input.In accordance with the base part number, its related parts can be identified.There are 159 pins on it.The minimum operating temperature is -25°C to ensure reliability.A maximum operating temperature of 85°C ensures its reliability.3.6V's maximal supply voltage is supported by this device.In order to operate, the maximum voltage supplied reaches 1.65V.In Surface Mount's direction, it is mounted.The ITS ALSO OPERATES IN 2.7 TO 3.6V factor also contributes to its characteristics.
VSP7500ZWV FeaturesVSP7500ZWV ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
VSP7500ZWV AFE applications.
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | 159-TFBGA |
| Number of Pins | 159 |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Additional Feature | ITS ALSO OPERATES IN 2.7 TO 3.6V |
| Max Power Dissipation | 400mW |
| Base Part Number | VSP7500 |
| Body Length or Diameter | 8mm |
| Body Breadth | 8 mm |
| Output Type | DIGITAL VOLTAGE |
| Number of Channels | 4 |
| Interface | Serial |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 1.65V |
| Termination Type | SOLDER |
| Number of Bits | 16 |
| Resolution | 2 B |
| Sampling Rate | 50 Msps |
| Voltage - Supply, Analog | 1.65V~1.95V 2.7V~3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.65V~1.95V 2.7V~3.6V |
| Sensors/Transducers Type | IMAGE SENSOR,CCD |
| Housing | PLASTIC |
| Output Range | 1.50-2.10V |
| Body Height | 1.2mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |