W681308DG OverviewA 48-LQFP package is supplied for space savings. It is adopted to package in the manner of Tray. This electronic component is of the type Audio, allowing it to provide high-efficiency performance in various applications. This device employs the mounting type Surface Mount. When the operating performance is set to -40°C~85°C, the system can operate normally. The unit is integrated with 1 / 1 ADCs / DACs. 3.13V~3.47V of supply voltage are applied to the analog circuit. A 3.13V~3.46V supply voltage is applied to the digital circuit. The transmission line is terminated with 48 terminations to prevent reflection of signals. This device consists of a row of 48-pins. This device is mounted on a PCB which uses the Surface Mount technology. Supply voltage should never exceed 3.47V. At a minimum, the voltage should be kept at 3.13V. When the supply voltage is 3.3V, it can operate.
W681308DG FeaturesEmbedded in the 48-LQFP package
Operating temperature of -40°C~85°C
1 / 1 ADCs / DACs
W681308DG ApplicationsThere are a lot of Nuvoton Technology Corporation of America
W681308DG CODECs Interface ICs applications.
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
Spooling or level wind
Stagecraft
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Published | 2003 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| Type | Audio |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 48MHz |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Max Supply Voltage | 3.47V |
| Min Supply Voltage | 3.13V |
| Memory Size | 8kB |
| RAM Size | 1kB |
| Memory Type | EPROM, OTP |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Voltage - Supply, Analog | 3.13V~3.47V |
| Voltage - Supply, Digital | 3.13V~3.46V |
| Resolution (Bits) | 16 b |
| Sigma Delta | Yes |
| Number of ADCs / DACs | 1 / 1 |
| S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ | 94 / 88 |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 7mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |