W681513S OverviewA 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package is provided to save space. It is adopted to package in the Tube way. In numerous applications, this electronic part can deliver high-efficiency performance as a type of PCM. The mounting type is Surface Mount. When the operating performance is set to -40°C~85°C, it can operate normally. The board is integrated with 1 / 1 ADCs and DACs. A supply voltage of 4.5V~5.5V is applied to the analog circuit. A supply voltage of 4.5V~5.5V is applied to the digital circuit. Transmission lines have 20 terminations to prevent signals from reflecting. Using the Surface Mount technology, it is mounted to a PCB. There is no supply voltage for it. Power supplies of 5V are used. When the supply current is kept below 8mA, they work easily.
W681513S FeaturesEmbedded in the 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Operating temperature of -40°C~85°C
1 / 1 ADCs / DACs
W681513S ApplicationsThere are a lot of Nuvoton Technology Corporation of America
W681513S CODECs Interface ICs applications.
Autonomous vehicles & robots
Backstop gauging
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2007 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 20 |
| Type | PCM |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G20 |
| Power Supplies | 5V |
| Supply Current-Max | 8mA |
| Data Interface | PCM Audio Interface |
| Voltage - Supply, Analog | 4.5V~5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 4.5V~5.5V |
| Resolution (Bits) | 8 b |
| Sigma Delta | No |
| Number of ADCs / DACs | 1 / 1 |
| Filter | YES |
| Companding Law | A/MU-LAW |
| Gain Tolerance-Max | 1.6dB |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Package / Case | 2-SMD, Gull Wing Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | SMD |
| Number of Terminals | 20 |
| Thermal Resistance of Package | 6.5°C/W |
| Lead Free Status / RoHS Status | -- |
| Height - Seated (Max) | 0.079 (2.00mm) |
| Package Description | SOP, SOP20,.4 |
| Package Style | SMALL OUTLINE |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Package Equivalence Code | SOP20,.4 |
| Operating Temperature-Min | -40 °C |
| Supply Voltage-Nom | 5 V |
| Operating Temperature-Max | 85 °C |
| Rohs Code | No |
| Manufacturer Part Number | W681513S |
| Package Code | SOP |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Manufacturer | Nuvoton Technology Corp |
| Part Life Cycle Code | Obsolete |
| Ihs Manufacturer | NUVOTON TECHNOLOGY CORP |
| Risk Rank | 5.87 |
| Series | Golden DRAGON® |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Size / Dimension | 0.276 L x 0.236 W (7.00mm x 6.00mm) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | -- |
| Color | White, Warm |
| Subcategory | Codecs |
| Terminal Pitch | 1.27 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 5 V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 1 |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 3.2V |
| Number of Bits | 8 |
| Viewing Angle | 120° |
| Supply Current-Max | 8 mA |
| Current - Test | 350mA |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 49 lm/W |
| CCT (K) | 3500K |
| CRI (Color Rendering Index) | 80 |
| Current - Max | 1A |
| Flux @ 25°C, Current - Test | 55 lm (39 lm ~ 71 lm) |
| Flux @ 85°C, Current - Test | -- |
| Telecom IC Type | PCM CODEC |
| Gain Tolerance-Max | 1.6 dB |
| Lead Free | Contains Lead |