W682310R OverviewFor space-saving reasons, it is supplied in a 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package. We have adopted the packaging method of Tube. Its PCM type ensures high-efficiency performance in a range of applications. A mounting type of Surface Mount is used for this device. A performance setting of -40°C~85°C allows it to operate normally. 2 / 2 ADCs and DACs are integrated into it. Supply voltage is 2.7V~3.8V for the analog circuit. 2.7V~3.8V provides the supply voltage to the digital circuit. An integrated circuit is mounted on a PCB based on the technology of Surface Mount.
W682310R FeaturesEmbedded in the 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Operating temperature of -40°C~85°C
2 / 2 ADCs / DACs
W682310R ApplicationsThere are a lot of Nuvoton Technology Corporation of America
W682310R CODECs Interface ICs applications.
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
Spooling or level wind
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2007 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | PCM |
| Data Interface | PCM Audio Interface |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~3.8V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~3.8V |
| Resolution (Bits) | 8 b |
| Sigma Delta | No |
| Number of ADCs / DACs | 2 / 2 |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |