X9438WV24-2.7 OverviewThere are TSSOP packages in this package.Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.This digital potentiometer has 2 embedded circuits.Bulk package provides access to it.To protect this pentometer from overcurrent, there are 64 taps.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 24.Listed below are 2 functions included in this programmable potentiometer.The performance of 3V is provided by 3V.In the digi devices, 24 pins can be seen.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of 2.7 V ~ 5.5 V.In this digital potentiometer, the temperature range is 0°C ~ 70°C.There is a possibility of limiting the flow by 10kOhm.The X9438 family contains pentometer.70°C is the maximum value that ensures the stability of the digital resistor.For reliability, it must operate at 0°C degrees Celsius.Despite its 400kHz frequency, it can maintain high accuracy.
X9438WV24-2.7 FeaturesAvailable in TSSOP package
2 Circuits
Operate temperature at the range of 0°C ~ 70°C
X9438WV24-2.7 ApplicationsThere are a lot of Intersil (Renesas Electronics America)
X9438WV24-2.7 Digital Potentiometers applications.
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
| Surface Mount | YES |
| Package / Case | TSSOP |
| Supplier Device Package | 24-TSSOP |
| Packaging | Bulk |
| Series | XDCP™ |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Tolerance | 20% |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 300 ppm/°C |
| Resistance | 10kOhm |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Composition | Potentiometer |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Frequency | 400kHz |
| Base Part Number | X9438 |
| Pin Count | 24 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | I2C |
| Number of Circuits | 2 |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Taper | Linear |
| Negative Supply Voltage-Nom | -3V |
| Number of Taps | 64 |
| Temperature Coefficient (Typ) | ±300 ppm/°C |
| Resistance (Ohms) | 10k |
| Features | Selectable Address |
| Length | 7.8mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |