X95840UV20I-2.7 OverviewA package containing it contains 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).As of Non-Volatile, this pentometer has been stored.The digital potentiometer embeds 4 circuits.Tube package contains the access code to secure the digital potentiometer.For this pentometer, there are 256 taps that protect against overcurrent.In total, pentometer has 256 positions.Digital potentiometer is designed for terminations of 20.As a reference, this programmable potentiometer includes 4 functions.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 50000Ohm.It operates on 3.3V and is powered by it.A 20 pin can be seen in the digi devices.You should mount in the way of Surface Mount.2.7V~5.5V voltage is available from the potentionmeter.With this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~85°C.A flow rate limit of 50kOhm is possible.Selectable Address can be found using this digital variable resistor.
X95840UV20I-2.7 FeaturesAvailable in 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X95840UV20I-2.7 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
X95840UV20I-2.7 Digital Potentiometers applications.
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
Replaces mechanical potentiometers
Matching Linear Impedance
Adjust VCOM settings
Communication device
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | XDCP™ |
| Tolerance | ±20% |
| JESD-609 Code | e0 |
| Feature | Selectable Address |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| Temperature Coefficient | 45 ppm/°C |
| Resistance | 50kOhm |
| Number of Positions | 256 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 4 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 20 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G20 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | I2C |
| Number of Circuits | 4 |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 256 |
| Total Resistance | 50000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 70 |
| Temperature Coefficient (Typ) | ±45ppm/°C |
| Length | 6.5mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |