X9C104SZT1 OverviewThe package contains 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) files.By Non-Volatile, this pentometer begins to be stored.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tape & Reel (TR) package.This pentometer has 100 taps to protect against overcurrent.There are 100 positions in pentometer.The terminations are 8.For your reference, this programmable potentiometer contains 1 functions.The speed potentiometers will have a total resistance of 100000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 5V.The digi devices show 8 pins.Mount in the direction of Surface Mount.5V voltage can be supplied by the potentionmeter.There is a temperature range of 0°C~70°C for this digital potentiometer.The flow can be limited by 100kOhm.The X9C104 family includes pentometer.
X9C104SZT1 FeaturesAvailable in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9C104SZT1 ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
X9C104SZT1 Digital Potentiometers applications.
PC
Cell phone
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
| Factory Lead Time | 20 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | XDCP™ |
| Published | 2005 |
| Tolerance | ±20% |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Resistance | 100kOhm |
| Number of Positions | 100 |
| Voltage - Supply | 5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Base Part Number | X9C104 |
| Pin Count | 8 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | Up/Down (U/D, INC, CS) |
| Number of Circuits | 1 |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 100 |
| Total Resistance | 100000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 40 |
| Resistor Terminal Voltage-Max | 5V |
| Temperature Coefficient (Typ) | ±300ppm/°C |
| Resistor Terminal Voltage-Min | -5V |
| Length | 4.9022mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |