XA9572XL-15TQG100I OverviewThere are 72 macro cells, which provide radio coverage via high-power cell towers, antennas or masts in a mobile phone network.The product is contained in a 100-LQFP package.It is equipped with 72 I/O ports.The termination of a device is set to 100.This electrical part has a terminal position of QUAD and is connected to the ground.The power source is powered by 3.3V volts.Ideally, the chip should be packaged by Tray.A reliable operation is ensured by the operating temperature of [0].Ensure that the chip is mounted by Surface Mount.In this case, it is a type of FPGA belonging to the XA9500XL XA series.There are 100 pins on the chip.XA9572XL contains its related parts.In digital circuits, 1600 gates serve as building blocks.High efficiency requires the supply voltage to be maintained at 3.3V.It is mounted by Surface Mount.This board has 100 pins.A maximum supply voltage of 3.6V is used in its operation.It is powered by 3V as its minimum supply voltage.It is recommended that the maximal frequency be lower than 64.5MHz.Basic building blocks have 4 logic elements.
XA9572XL-15TQG100I Features100-LQFP package
72 I/Os
The operating temperature of -40°C~85°C TA
100 pin count
100 pins
XA9572XL-15TQG100I ApplicationsThere are a lot of Xilinx Inc.
XA9572XL-15TQG100I CPLDs applications.
Custom state machines
Digital systems
Portable digital devices
Handheld digital devices
Battery operated portable devices
Complex programmable logic devices
Digital designs
Field programmable gate
Address decoding
D/T registers and latches
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Number of Pins | 100 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | XA9500XL XA |
| Published | 1998 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | XA9572XL |
| Pin Count | 100 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Programmable Type | In System Programmable |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Number of I/O | 72 |
| Propagation Delay | 15.5 ns |
| Turn On Delay Time | 15.5 ns |
| Number of Logic Elements/Cells | 4 |
| Number of Gates | 1600 |
| Max Frequency | 64.5MHz |
| Speed Grade | 15 |
| Output Function | MACROCELL |
| Number of Macro Cells | 72 |
| Voltage Supply - Internal | 3V~3.6V |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |