XC2C384-7PQ208C OverviewThere are 384 macro cells in the network, which are high-power cell sites that provide radio coverage (tower, antenna, or mast) for a mobile phone network.It is part of the 208-BFQFP package.The device has 173 inputs and outputs.There are 208 terminations programmed into the device.As the terminal position of this electrical part is QUAD, it serves as an important access point for passengers or freight.Power is supplied by a voltage of 1.8V volts.The chip should be packaged by Tray.The temperature at which it operates is set to 0°C~70°C TA in order to ensure its reliability.Surface Mount should be used for mounting the chip.The CoolRunner II series comprises this type of FPGA.It is programmed with 208 pins.The device can also be used to find YES.The XC2C384 indicates that related parts can be found.It is possible to construct digital circuits using 9000 gates, which are devices that serve as building blocks.High efficiency requires a voltage supply of 1.8V.It is recommended to store data in ROMless.Surface Mount mounts this electronic component.208 pins are included in its design.Vsup reaches 1.9V as the maximum supply voltage.It is recommended that the maximum frequency be less than 217MHz.In order to form a fundamental building block, there are 24logic elements/cells.
XC2C384-7PQ208C Features208-BFQFP package
173 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
208 pin count
208 pins
XC2C384-7PQ208C ApplicationsThere are a lot of Xilinx Inc.
XC2C384-7PQ208C CPLDs applications.
Interface bridging
I/O expansion
Discrete logic functions
Bootloaders for FPGAs
Address decoders
Custom state machines
Digital systems
Portable digital devices
Handheld digital devices
Battery operated portable devices
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 208-BFQFP |
| Number of Pins | 208 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | CoolRunner II |
| Published | 2001 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 208 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn85Pb15) |
| Additional Feature | YES |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | XC2C384 |
| Pin Count | 208 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.9V |
| Programmable Type | In System Programmable |
| Number of I/O | 173 |
| Memory Type | ROMless |
| Propagation Delay | 7.5 ns |
| Number of Logic Elements/Cells | 24 |
| Number of Gates | 9000 |
| Max Frequency | 217MHz |
| Speed Grade | 7 |
| Output Function | MACROCELL |
| Number of Macro Cells | 384 |
| JTAG BST | YES |
| Voltage Supply - Internal | 1.7V~1.9V |
| Delay Time tpd(1) Max | 7.1ns |
| Length | 28mm |
| Height Seated (Max) | 4.1mm |
| Width | 28mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |