XC2S200-5FG456C OverviewAs part of the 456-BBGA package, it is included. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. A total of 284 I/Os allow data to be transferred in a more coherent manner. A fundamental building block consists of 5292 logic elements/cells. It is powered from a supply voltage of 2.5V. With a Surface Mount connector, this FPGA module can be attached to the development board. In order to operate it, it requires a voltage supply of 2.375V~2.625V . It is a type of FPGA that belongs to the Spartan®-II series of FPGAs. Fpga chips is important to maintain the operating temperature wFpga chipshin the range of 0°C~85°C TJ when operating the machine. In this device, there are 284 outputs that can be used. In order to save space, this FPGA model has been contained in Tray. There are a total of 456 terminations. This device has 57344 RAM bits, which is the number of RAM bits that this device offers. Its base part number XC2S200 can be used to find parts that are related to it. Fpga electronics is important that this FPGA module has a RAM si7kBe of 7kB in order to ensure that the program will run normally. There are 456 pins on this device. The FPGA consists of 1176 LABs/CLBs. According to its specifications, this FPGA will be able to work fantastically as long as it is mounted in Surface Mount. Its flexibility can be fully utilized when operating with a 2.5V supply voltage. The basic building block of this system consists of 200000 gates. There are a total of 456 pins on this device. Typically, it uses a crystal oscillating at 263MHz in order to operate.
XC2S200-5FG456C Features284 I/Os
Up to 57344 RAM bits
456 LABs/CLBs
XC2S200-5FG456C ApplicationsThere are a lot of Xilinx Inc.
XC2S200-5FG456C FPGAs applications.
Bioinformatics
Device controllers
Software-defined radio
Random logic
ASIC prototyping
Medical imaging
Computer hardware emulation
Integrating multiple SPLDs
Voice recognition
Cryptography
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 456-BBGA |
| Number of Pins | 456 |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | Spartan®-II |
| Published | 1999 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 456 |
| ECCN Code | 3A991.D |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn63Pb37) |
| Voltage - Supply | 2.375V~2.625V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | XC2S200 |
| Pin Count | 456 |
| Number of Outputs | 284 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 2.5V |
| Number of I/O | 284 |
| RAM Size | 7kB |
| Clock Frequency | 263MHz |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 5292 |
| Total RAM Bits | 57344 |
| Number of Gates | 200000 |
| Number of LABs/CLBs | 1176 |
| Speed Grade | 5 |
| Combinatorial Delay of a CLB-Max | 0.7 ns |
| Length | 23mm |
| Height Seated (Max) | 2.6mm |
| Width | 23mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |