XC2V1000-4FGG256C OverviewA 256-BGA package contains it, and it is available for download. There are FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY transistors in this type of FPGA. Its 172 I/Os help it transfer data more efficiently. Power is provided by a 1.5V-volt supply. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. Fpga chips operates at a voltage of 1.425V~1.575V and uses a battery to supply power. FPGAs belonging to the Virtex®-II series are a type of FPGA that belong to the Virtex®-II series of FPGAs. Operating temperatures should be maintained within the 0°C~85°C TJ range at all times when the unit is in use. During the installation of this device, 172 outputs were incorporated. A model of this FPGA is contained in Tray for the purpose of saving space. In total, there are a total of 256 terminations on fpga chips. Having a RAM bit size of 737280 means that this device will offer you a lot of memory. For related parts, use its base part number XC2V1000. A significant amount of RAM is allocated to this FPGA module to ensure that the program can operate normally. This cable has 256 pins and is designed to connect to a computer. 1280 LABs/CLBs are integrated into this FPGA. Providing the FPGA is mounted in Surface Mount as per the specifications of the IC, then it should work perfectly according to its specifications. With a 1.5V supply voltage, designers can fully utilize the flexibility of the device. Power is supplied to the device by a 1.51.5/3.33.3V battery. 1000000 gates make up the basic block of its construction. Featuring 256 pins in total, it is a versatile device. Most commonly, this device makes use of an oscillating crystal frequency of 650MHz to operate. The registers used in the transfer of and storage of data are 10240 in number. As most of the logic cells for the building blocks are 11520 logic cells, it incorporates a lot of logic.
XC2V1000-4FGG256C Features172 I/Os
Up to 737280 RAM bits
256 LABs/CLBs
10240 registers
XC2V1000-4FGG256C ApplicationsThere are a lot of Xilinx Inc.
XC2V1000-4FGG256C FPGAs applications.
Integrating multiple SPLDs
Voice recognition
Cryptography
Filtering and communication encoding
Aerospace and Defense
Medical Electronics
Audio
Automotive
Consumer Electronics
Distributed Monetary Systems
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 256-BGA |
| Number of Pins | 256 |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | Virtex®-II |
| Published | 2007 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 256 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Voltage - Supply | 1.425V~1.575V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.5V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | XC2V1000 |
| Pin Count | 256 |
| Number of Outputs | 172 |
| Operating Supply Voltage | 1.5V |
| Power Supplies | 1.51.5/3.33.3V |
| Number of I/O | 172 |
| RAM Size | 90kB |
| Clock Frequency | 650MHz |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Total RAM Bits | 737280 |
| Number of Gates | 1000000 |
| Number of LABs/CLBs | 1280 |
| Speed Grade | 4 |
| Number of Registers | 10240 |
| Number of Logic Cells | 11520 |
| Length | 17mm |
| Height Seated (Max) | 2mm |
| Width | 17mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |