XC2VP2-6FGG256C OverviewIn the package 256-BGA, this product is provided. Fpga chips consists of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY elements. A total of 140 I/Os are programmed to ensure a more coherent data transfer. The basic building blocks of logic contain 3168 logic elements/cells. Supply voltage is 1.5V volts. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. With a supply voltage of 1.425V~1.575V, this device operates with ease. This is a type of FPGA that is part of the Virtex®-II Pro series of FPGAs. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin 0°C~85°C TJ when the device is operating. In this device, 140 outputs are incorporated in order to provide you with maximum flexibility. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tray. In total, the terminations of this piece are 256. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 221184 bfpga electronics s of RAM. XC2VP2 is the base part number that can be used to identify related parts. The RAM si27kBe of this FPGA module reaches 27kB so as to guarantee the normal operation of the program during operation. The device has 256 pins which are included in the design. The FPGA is built as an array of 352 latches or CLBs. I think, as long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could perform excellently according to its specifications as long as you mount it in Surface Mount. In operation with 1.5V, designers can take advantage of its flexibility to the fullest extent. This is a battery operated device that operates on 1.51.5/3.32/2.52.5V. I am going to present you with a device that is equipped with 256 pins. Fpga semiconductor typically uses a crystal oscillating at 1200MHz. The structure of the registers used to store and transfer data consists of 2816 registers. The architecture of the system is based on 352 CLBs.
XC2VP2-6FGG256C Features140 I/Os
Up to 221184 RAM bits
256 LABs/CLBs
2816 registers
XC2VP2-6FGG256C ApplicationsThere are a lot of Xilinx Inc.
XC2VP2-6FGG256C FPGAs applications.
Voice recognition
Cryptography
Filtering and communication encoding
Aerospace and Defense
Medical Electronics
Audio
Automotive
Consumer Electronics
Distributed Monetary Systems
Data Center
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 256-BGA |
| Number of Pins | 256 |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | Virtex®-II Pro |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 256 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn95.5Ag4.0Cu0.5) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.425V~1.575V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.5V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | XC2VP2 |
| Pin Count | 256 |
| Number of Outputs | 140 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 1.5V |
| Power Supplies | 1.51.5/3.32/2.52.5V |
| Number of I/O | 140 |
| RAM Size | 27kB |
| Clock Frequency | 1200MHz |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 3168 |
| Total RAM Bits | 221184 |
| Number of LABs/CLBs | 352 |
| Speed Grade | 6 |
| Number of Registers | 2816 |
| Combinatorial Delay of a CLB-Max | 0.32 ns |
| Number of CLBs | 352 |
| Length | 17mm |
| Height Seated (Max) | 2mm |
| Width | 17mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |