XC3S250E-4FTG256I OverviewFpga chips is supplied in the 256-LBGA package. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. Fpga chips is programmed wFpga chipsh 172 I/Os for transferring data in a more coherent manner. There are 5508 logic elements/cells to form a fundamental building block. Fpga chips is powered from a supply voltage of 1.2V. This FPGA module can be attached to the development board with a Surface Mount. Fpga chips operates wFpga chipsh a supply voltage of 1.14V~1.26V. It is a type of FPGA belonging to the Spartan®-3E seies. The operating temperature should be kept at -40°C~100°C TJ when operating. There are 132 outputs incorporated in this device. This FPGA model is contained in Tray for space saving. Fpga chips is designed wFpga chipsh 256 terminations. The RAM bits that this device offer is 221184. Its base part number XC3S250E can be used to find related parts. The RAM si27kBe of this FPGA module reaches 27kB to ensure normal operation of the program. Fpga electronics is designed wfpga electronics h 256 pins. This FPGA is built as an array of 612 LABs/CLBs. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could work fantastically according to its specifications. When operating with the supply voltage of 1.2V, designers can fully make use of its flexibility. Fpga electronics operates from a 1.21.2/3.32.5V power supply. Its basic building block contains 250000 gates. Fpga semiconductor is equipped wfpga semiconductorh 256 pin count. Typically, fpga semiconductor uses a crystal oscillating at 572MHz . There are 4896 registers used to store and transfer data. 612 CLBs are basic modules used for its architecture.
XC3S250E-4FTG256I Features172 I/Os
Up to 221184 RAM bits
256 LABs/CLBs
4896 registers
XC3S250E-4FTG256I ApplicationsThere are a lot of Xilinx Inc.
XC3S250E-4FTG256I FPGAs applications.
Digital signal processing
Bioinformatics
Device controllers
Software-defined radio
Random logic
ASIC prototyping
Medical imaging
Computer hardware emulation
Integrating multiple SPLDs
Voice recognition
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 256-LBGA |
| Number of Pins | 256 |
| Operating Temperature | -40°C~100°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | Spartan®-3E |
| Published | 1997 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 256 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Voltage - Supply | 1.14V~1.26V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | XC3S250E |
| Pin Count | 256 |
| Number of Outputs | 132 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 1.2V |
| Power Supplies | 1.21.2/3.32.5V |
| Number of I/O | 172 |
| RAM Size | 27kB |
| Clock Frequency | 572MHz |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 5508 |
| Total RAM Bits | 221184 |
| Number of Gates | 250000 |
| Number of LABs/CLBs | 612 |
| Speed Grade | 4 |
| Number of Registers | 4896 |
| Combinatorial Delay of a CLB-Max | 0.76 ns |
| Number of CLBs | 612 |
| Height | 1mm |
| Length | 17mm |
| Width | 17mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |