XC3S4000-5FG676C OverviewA 676-BBGA, FCBGA package contains it, and it is available for download. There are FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY transistors in this type of FPGA. Its 489 I/Os help it transfer data more efficiently. A fundamental building block contains 62208 logic elements or cells. Power is provided by a 1.2V-volt supply. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. Fpga chips operates at a voltage of 1.14V~1.26V and uses a battery to supply power. FPGAs belonging to the Spartan®-3 series are a type of FPGA that belong to the Spartan®-3 series of FPGAs. Operating temperatures should be maintained within the 0°C~85°C TJ range at all times when the unit is in use. During the installation of this device, 489 outputs were incorporated. A model of this FPGA is contained in Bulk for the purpose of saving space. In total, there are a total of 676 terminations on fpga chips. Having a RAM bit size of 1769472 means that this device will offer you a lot of memory. A significant amount of RAM is allocated to this FPGA module to ensure that the program can operate normally. 6912 LABs/CLBs are integrated into this FPGA. With a 1.2V supply voltage, designers can fully utilize the flexibility of the device. 4000000 gates make up the basic block of its construction. Featuring 676 pins in total, it is a versatile device.
XC3S4000-5FG676C Features489 I/Os
Up to 1769472 RAM bits
XC3S4000-5FG676C ApplicationsThere are a lot of Xilinx Inc.
XC3S4000-5FG676C FPGAs applications.
Integrating multiple SPLDs
Voice recognition
Cryptography
Filtering and communication encoding
Aerospace and Defense
Medical Electronics
Audio
Automotive
Consumer Electronics
Distributed Monetary Systems
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 676-BBGA, FCBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TJ |
| Packaging | Bulk |
| Series | Spartan®-3 |
| Published | 2009 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 676 |
| ECCN Code | 3A991.D |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn63Pb37) |
| Voltage - Supply | 1.14V~1.26V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 676 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B676 |
| Number of Outputs | 489 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 1.2V |
| Number of I/O | 489 |
| RAM Size | 216kB |
| Number of Inputs | 489 |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 62208 |
| Total RAM Bits | 1769472 |
| Number of Gates | 4000000 |
| Number of LABs/CLBs | 6912 |
| Speed Grade | 5 |
| Length | 27mm |
| Height Seated (Max) | 2.6mm |
| Width | 27mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |