XC3S400-4TQ144I OverviewA 144-LQFP package contains it, and it is available for download. There are FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY transistors in this type of FPGA. Its 97 I/Os help it transfer data more efficiently. A fundamental building block contains 8064 logic elements or cells. Power is provided by a 1.2V-volt supply. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. Fpga chips operates at a voltage of 1.14V~1.26V and uses a battery to supply power. FPGAs belonging to the Spartan®-3 series are a type of FPGA that belong to the Spartan®-3 series of FPGAs. Operating temperatures should be maintained within the -40°C~100°C TJ range at all times when the unit is in use. During the installation of this device, 97 outputs were incorporated. A model of this FPGA is contained in Bulk for the purpose of saving space. In total, there are a total of 144 terminations on fpga chips. Having a RAM bit size of 294912 means that this device will offer you a lot of memory. A significant amount of RAM is allocated to this FPGA module to ensure that the program can operate normally. This cable has 144 pins and is designed to connect to a computer. 896 LABs/CLBs are integrated into this FPGA. With a 1.2V supply voltage, designers can fully utilize the flexibility of the device. Power is supplied to the device by a 1.21.2/3.32.5V battery. 400000 gates make up the basic block of its construction. Featuring 144 pins in total, it is a versatile device. Most commonly, this device makes use of an oscillating crystal frequency of 630MHz to operate. In order to make the architecture work, 896 CLBs are used.
XC3S400-4TQ144I Features97 I/Os
Up to 294912 RAM bits
144 LABs/CLBs
XC3S400-4TQ144I ApplicationsThere are a lot of Xilinx Inc.
XC3S400-4TQ144I FPGAs applications.
Integrating multiple SPLDs
Voice recognition
Cryptography
Filtering and communication encoding
Aerospace and Defense
Medical Electronics
Audio
Automotive
Consumer Electronics
Distributed Monetary Systems
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 144-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 144 |
| Operating Temperature | -40°C~100°C TJ |
| Packaging | Bulk |
| Series | Spartan®-3 |
| Published | 2009 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 144 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn85Pb15) |
| Voltage - Supply | 1.14V~1.26V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 144 |
| Number of Outputs | 97 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 1.2V |
| Power Supplies | 1.21.2/3.32.5V |
| Number of I/O | 97 |
| RAM Size | 36kB |
| Clock Frequency | 630MHz |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 8064 |
| Total RAM Bits | 294912 |
| Number of Gates | 400000 |
| Number of LABs/CLBs | 896 |
| Speed Grade | 4 |
| Combinatorial Delay of a CLB-Max | 0.61 ns |
| Number of CLBs | 896 |
| Length | 20mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 20mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |