XC3S50A-5FTG256C OverviewThe package that contains this software is called 256-LBGA. A FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-based FPGA is one of these types. There are 144 I/Os for better data transfer. In order to construct a fundamental building block, 1584 logic elements/cells are required. In order for the device to operate, a supply voltage of 1.2V volts needs to be provided. FPGA modules can be attached to development boards using a Surface Mount-connector. This device is powered by a 1.14V~1.26V battery. There are many types of FPGAs in the Spartan®-3A series, this is one of them. Fpga chips is recommended that the operating temperature be kept wFpga chipshin the range 0°C~85°C TJ while the machine is operating. A device such as this one has 112 outputs built into it. Fpga chips is designed to maximiTraye space efficiency by containing the FPGA model in Tray. In total, it has a total of 256 terminations. As far as the RAM bits are concerned, this device offers you a total of 55296. If you are looking for related parts, you can use the base part number XC3S50A as a starting point. For the program to work properly, the RAM si6.8kBe of this FPGA module must reach 6.8kB GB in order to ensure normal operation. In this case, 256 pins are used in the design. 176 LABs/CLBs are configured on this FPGA. In my opinion, this FPGA could produce fantastic results if mounted in Surface Mount, provided that its specifications are followed. Design engineers can fully take advantage of its flexibility when operating at 1.2V supply voltage. As a basic building block, fpga semiconductor consists of 50000 gates. A total of 256 pins are included in this device. Most of the time, it uses a crystal oscillating at 770MHz to generate the signal. An architecture consists of 176 CLBs.
XC3S50A-5FTG256C Features144 I/Os
Up to 55296 RAM bits
256 LABs/CLBs
XC3S50A-5FTG256C ApplicationsThere are a lot of Xilinx Inc.
XC3S50A-5FTG256C FPGAs applications.
Random logic
ASIC prototyping
Medical imaging
Computer hardware emulation
Integrating multiple SPLDs
Voice recognition
Cryptography
Filtering and communication encoding
Aerospace and Defense
Medical Electronics
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 256-LBGA |
| Number of Pins | 256 |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | Spartan®-3A |
| Published | 2007 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 256 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Voltage - Supply | 1.14V~1.26V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | XC3S50A |
| Pin Count | 256 |
| Number of Outputs | 112 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 1.2V |
| Number of I/O | 144 |
| RAM Size | 6.8kB |
| Clock Frequency | 770MHz |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 1584 |
| Total RAM Bits | 55296 |
| Number of Gates | 50000 |
| Number of LABs/CLBs | 176 |
| Speed Grade | 5 |
| Combinatorial Delay of a CLB-Max | 0.62 ns |
| Number of CLBs | 176 |
| Length | 17mm |
| Width | 17mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |